Oczyszczacze powietrza

Z Smogopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Oczyszczacz powietrza – urządzenie służące eliminacji zanieczyszczeń powietrza wewnątrz budynku, przeznaczone w szczególności dla alergików i osób cierpiących na choroby układu oddechowego (m.in. astmę i POChP). W Polsce ze względu na wysokie poziomy zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, urządzenia te służyć mogą profilaktyce zdrowotnej.

W zależności od technologii filtrowania oczyszczacze pozwalają pozbyć się z powietrza m.in. drobnych pyłów zawieszonych (PM2,5 i PM10), rakotwórczego benzo(a)pirenu, lotnych związków organicznych (LZO), kurzu, sierści i uciążliwości zapachowych.

Jakość powietrza w budynku a zdrowie[edytuj]

Zanieczyszczenia wewnątrz budynku mogą pochodzić z dwóch źródeł. Pierwsze jest pochodną stanu powietrza na zewnątrz: w Polsce wynika więc w dużej mierze z niskiej emisji, czyli ogrzewania domów. W przypadku pyłu zawieszonego stężenia odnotowywane wewnątrz budynków są średnio 50% niższe od tych na zewnątrz. To, w jakim stopniu zanieczyszczenia przedostają się do środka zależy jednak głównie od kondycji budynku i rodzaju wentylacji[1]

Drugie źródło to zanieczyszczenia powstające wewnątrz, m.in. za sprawą gotowania posiłków na kuchence gazowej, palenia papierosów czy użytkowania kominka. W ostatnim przypadku stężenia zanieczyszczeń w pomieszczeniu mogą sięgać wartości spotykanych przy ruchliwej drodze lub nawet być kilkukrotnie wyższe – wynika z danych omówionych w raporcie autorstwa J. Jędraka i P. Siergieja[2].

Podobnie jak w przypadku narażenia na smog poza budynkiem, kontakt z zanieczyszczeniami powietrza wewnątrz budynku może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Według WHO spośród pyłów zawieszonych najniebezpieczniejsze są te o średnicy nieprzekraczającej 2,5 i 10 mikrometrów (kolejno: PM2,5 i PM10). Cząstki te są absorbowane w oskrzelach i płucach i mogą powodować podrażnienia, w tym m.in. kaszel i trudności z oddychaniem, a także zwiększać ryzyko infekcji i zaostrzenia przewlekłych chorób układu oddechowego. Mniejsze cząstki (PM2,5) mogą przenikać do krwioobiegu i w dłuższej perspektywie mieć wpływ m.in. na przebieg chorób układu krążeniowego i oddechowego, a prawdopodobnie także innych układów[3]. Popularnie wykorzystywane w oczyszczaczach filtry HEPA eliminują 99,97% cząsteczek większych niż 0,3 µm, a więc praktycznie eliminują zagrożenia związane z cząstkami PM2,5 i PM10[4].

Groźnym składnikiem zanieczyszczeń powietrza, pochodzącym w Polsce w około 85% z niskiej emisji, jest rakotwórczy benzo(a)piren. Większość tego związku występuje w powietrzu jako składnik cząstek stałych (pyłu)[5], dlatego w przypadku oczyszczaczy najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie filtr HEPA [8., 9.] lub inny filtr o zbliżonej skuteczności w wychwytywaniu drobnych pyłów[6].

Działanie i parametry oczyszczaczy powietrza[edytuj]

Działanie oczyszczacza polega na pobraniu powietrza, poddaniu go filtracji, a następnie wydmuchaniu w formie oczyszczonej zgodnie ze specyfikacją urządzenia. Ze względu na technologię oczyszczania wyróżniamy oczyszczacze mechaniczne, wodne lub łączące obydwie techniki.

Najpopularniejsze rozwiązania w zakresie filtrowania to obecnie:

  • Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) – filtr wymienny, charakteryzujący się skutecznością 99,97% w przypadku cząstek stałych większych niż 0,3 µm. Praktycznie całkowicie oczyszcza więc powietrze z pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10[7] i większości rakotwórczego benzo(a)pirenu [8., 9.]. Może także pochłaniać cząstki wirusów, dlatego niektórzy eksperci zalecają filtr HEPA jako narzędzie przeciwdziałania zakażeniom SARS-CoV-2[8];
  • Inne, podobne filtry (zamiast HEPA) – filtry wymienne, na ogół tańsze, choć niekoniecznie mniej skuteczne od HEPA[9]. Należy jednak pamiętać, że w przypadku filtru HEPA mamy do czynienia z uniwersalnym, certyfikowanym standardem. Wybierając alternatywę warto sprawdzić renomę producenta oraz specyfikację i ewentualną certyfikację produktu;
  • Dodatkowy filtr węglowy – filtr wymienny, stosowany zwykle razem z filtrem HEPA lub podobnym. Wykorzystuje węgiel aktywny do usuwania m.in. lotnych związków organicznych (LZO), uciążliwości zapachowych, a także niektórych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)[10];
  • Filtr wodny – filtr występujący w przypadku urządzeń wodnych, samodzielnie lub razem z filtrem mechanicznym. Oczyszcza powietrze z wykorzystaniem wody, nawilżając dodatkowo powietrze. Jego skuteczność bez innych filtrów ogranicza się na ogół do większych cząstek, w tym kurzu i sierści zwierząt. Należy odpowiednio dbać o czystość wody i pojemnika, by uniknąć rozwoju bakterii lub pleśni[11];
  • Dodatkowe filtry – inne filtry, przeznaczone do zwalczania m.in. alergenów czy pleśni. Montowane są również filtry wstępne, które oczyszczają powietrze z większych cząstek, by wydłużyć żywotność głównych filtrów.

Niektóre urządzenia posiadają ponadto dodatkowe funkcje, które mogą zwiększać skuteczność urządzenia i wygodę jego użytkowania. Są to m.in. jonizatory powietrza, nawilżacze czy lampy UV. Na wyposażeniu droższych urządzeń są również czujniki jakości powietrza, a także rozbudowany system sterowania, pozwalający wybrać jeden z cichszych lub bardziej wydajnych trybów pracy.

Wybór urządzenia[edytuj]

Ważnymi parametrami w kontekście wyboru urządzenia są: metraż, dla którego zaprojektowano urządzenie (w metrach kwadratowych, m²), a także wydajność filtrowania (w metrach sześciennych, m³). Od pierwszego zależy to, czy urządzenie sprosta wielkości poszczególnych pomieszczeń, natomiast od drugiego to, jak długo będzie trwał proces oczyszczania. Producenci informują przeważnie także o głośności oczyszczacza (w decybelach, dB) i oczywiście zastosowanych filtrach.

W kontekście problemu zanieczyszczeń powietrza dobrze wybrać takie urządzenie, które pozwoli wyeliminować najgroźniejsze składniki smogu: cząstki PM2,5, PM10 oraz rakotwórczy benzo(a)piren. Tutaj najlepiej sprawdzi się urządzenie posiadające przynajmniej filtr HEPA lub podobnie skuteczny odpowiednik. Chcąc zabezpieczyć się także przed LZO, warto zainwestować w filtr węglowy, który oczyści ponadto powietrze z nieprzyjemnych zapachów.


  1. Bartyzel J., Smoleń K., 2017. Ocena wpływu zanieczyszczeń pyłowych na zewnątrz budynków na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, https://polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/1399.pdf [dostęp 28.01.2021].
  2. Siergiej P., Jędrak J., 2019. Kominki. Czy spalanie drewna jest problemem?, s. 10, https://smoglab.pl/wp-content/uploads/2020/09/Kominki-opracowanie-FINAL-1.pdf [dostęp 28.01.2021].
  3. Jędrak J., Konduracka E., Badyda A.J., Dąbrowiecki P., 2017. Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie (online), https://polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/1346.pdf [dostęp 28.01.2021].
  4. Gojtowski M., Idziak P., 2019. Niskobudżetowy inteligentny oczyszczacz powietrza przeznaczony dla niewielkich pomieszczeń użyteczności publicznej, “Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering” nr 9, s. 201–212.
  5. Kozielska. B., 2015. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne zawarte w pyłach zanieczyszczających środowisko, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice, s. 22.
  6. Oczyszczacze powietrza. Jak to działa i na co zwrócić uwagę przed zakupem?, „SmogLab” (online), https://smoglab.pl/oczyszczacze-powietrza-jak-to-dziala-i-na-co-zwrocic-uwage/ [dostęp 28.01.2021].
  7. Gojtowski M., Idziak P., 2019. Niskobudżetowy inteligentny oczyszczacz powietrza przeznaczony dla niewielkich pomieszczeń użyteczności publicznej, “Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering” nr 9, s. 201–212.
  8. Can an air purifier help protect you against the coronavirus?, “The Washington Post” (online), https://www.washingtonpost.com/lifestyle/home/purifier-hepa-covid-particles-droplets/2020/10/16/1b54b27e-0f18-11eb-8a35-237ef1eb2ef7_story.html [dostęp 28.01.2021].
  9. Oczyszczacze powietrza. Jak to działa i na co zwrócić uwagę przed zakupem?, „SmogLab” (online), https://smoglab.pl/oczyszczacze-powietrza-jak-to-dziala-i-na-co-zwrocic-uwage/ [dostęp 28.01.2021].
  10. Oczyszczacz powietrza a WWA, blog sklepu z oczyszczaczami GoodAIR (online), https://goodair.pl/blog/oczyszczacz-powietrza-a-wwa#section-6 [dostęp 28.01.2021].
  11. Oczyszczacze powietrza. Jak to działa i na co zwrócić uwagę przed zakupem?, „SmogLab” (online), https://smoglab.pl/oczyszczacze-powietrza-jak-to-dziala-i-na-co-zwrocic-uwage/ [dostęp 28.01.2021].