Program Stop Smog

Z Smogopedia
Wersja z dnia 15:22, 25 maj 2021 autorstwa Krakowski Alarm Smogowy (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Program „Stop Smog” jest programem wspierającym wymianę przestarzałych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków wśród osób najuboższych. Wnioskodawcy w Programie (gmina, związek międzygminny, powiat, związek metropolitalny w województwie śląskim) mogą uzyskać do 70% dofinansowania kosztów inwestycji. Pozostałe 30% to ich wkład własny, dzięki czemu mieszkańcy mogą otrzymać w formie bezzwrotnej dotacji do 100% kosztów przedsięwzięcia[1]. Średni koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 000 zł. 31 marca 2021 roku rozpoczął się kolejny nabór do Programu[2].

Kto może skorzystać z Programu[edytuj]

Ostatecznym beneficjentem Programu są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że są to osoby, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym. Co jednak istotne, wnioskodawcą w Programie jest gmina – skorzystać więc mogą tylko mieszkańcy, których gmina przystąpiła do Programu. Stroną porozumienia w imieniu gmin może być także powiat, związek międzygminny lub związek metropolitalny w województwie śląskim[3]. Co ważne, do Programu może przystąpić gmina, na terenie której obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa.

Jakie inwestycje można zrealizować w ramach Programu[edytuj]

W ramach programu można zlikwidować lub wymienić wysokoemisyjne źródła ciepła na niskoemisyjne, przeprowadzić termomodernizację budynków, podłączyć do sieci ciepłowniczej lub gazowej czy zapewnić budynkom dostęp do energii z instalacji OZE.

Jak wysoką dotację można otrzymać[edytuj]

Gmina do 100 000 mieszkańców może otrzymać do 70% współfinansowania, zaś gmina powyżej 100 000 mieszkańców – poniżej 70% współfinansowania. Pozostałą kwotę konieczną do zrealizowania przedsięwzięć wśród mieszkańców musi pokryć gmina[4].

Średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 000 zł.

Gdzie i jak złożyć wniosek o dotację[edytuj]

Aktualny nabór wniosków prowadzony jest od dnia 31.03.2021 roku do wyczerpania środków alokacji[5]. Sposoby składania wniosków opisane zostały szczegółowo w regulaminie naboru: https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/Stop-Smog-regulamin-naboru-wnioskow.pdf[6].

Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania konieczne do przystąpienia do Programu.

Dla gminy:

Dla związków międzygminnych, powiatów, związków metropolitalnych:

Gdzie uzyskać dodatkowe informacje[edytuj]

Aby dowiedzieć się więcej, można skorzystać ze strony internetowej: www.czystepowietrze.gov.pl/stop-smog lub adresu e-mail: [email protected].